Úsvit  l súvisiace projekty
populárna hudba v obci Komjatice od 2. polovice 20. storočia
(táto stránka súvisí s časťou muzinakti z Komjatíc) zdroj : Kniha "Komjatice"

Tempo (1947-1959)
(podľa knihy Komjatice)
Hudobnú skupinu založil v štýle jazzu s nižším počtom hráčov v big bande Oto Osina v roku 1947. Členovia skupiny obsadili tieto hudobné nástroje : bicie - Anton Trstenovič; harmonika - Pavol Dragúň; trúbky - Ján Strážovský a Karol Gróf;; saxofón Oto Osina (vedúci skupiny), kontrabass - Elemír Prešinský; husle - Vojech Truchlý. Neskôr pribrali nových členov, časom sa zloženie skupiny trošku pozmenilo. Hudobná skupina Tempo získala časom takú popularitu, že účinkovala od Komárna až po Bánovce nad Bebravou a taktiež v mnohých mestách a okolitých dedinách. Neskôr si kúpili zosilňovaciu aparatúru a mikrofón. Hrávali všetky hudobné žánre od slovenských, českých i zahraničných skladateľov. Na tie časy mala skupina dosť veľkú úroveň a preto v dobrom svetle reprezentovala obec. Asi v rokoch 1953 - 1955 začala účinkovať pod patronátom JRD a zanikla v roku 1959.

 

Dennis And Snakes (1968-1969)
(podľa knihy Komjatice)
Hudobné teleso založil dnes už "nestor" komjatickej populárnej hudobnej scény Jaroslav Kamenický. Kamenický, ktorý naviazal na vlnu modernej big-beatovej hudby. Repertoár skupiny oslovoval najmä najmladšiu generáciu, ale bola sympatická aj skôr narodeným. Jaroslav Kamenický dopĺňal zahraničný repertoár vlastnými skladbami, ku ktorým skladal i vlastné texty. Tento všestranný hudobník objavil viacerých talentovaných muzikantov, ktorí našli uplatnenie v neskorších komjatických kapelách i v okolí. Hudobníci spolupracovali s niekoľkými nadanými hercami s ktorými počas vystúpení vytvárali kvalitný estrádny program. Skupina hrala v zložení Jaroslav Kamenický - sólový spev (frontman kapely), Daniesl Nosian - rytmická gitara, Milan Horváth - bassová gitara, Jozef Šafár - bicie. Skupina prežila personálne zmeny dôsledkom odchodu členov na vojenskú službu a tak si v skupine zahrali Štefa Imrich - bicie; Miroslav Machata - basová gitara; Mirslova Kriška - rytmická gitara.  Jadro estrádnej skupiny tvorili Miroslav Chovan, Eva Chovanová, Miroslav Machata; Katarína Kanásová a Helena Gúcka. Keďže sa nepodarilo zachovať žiadne dobové fotografie, toto hudobné teleso zostalo iba ako svetlý zjav v mysliach pamätníkov.

Diskografia / nahrávky ktoré sa zachovali :
(žiadne nahrávky sa nezachovali)
 

Rytmus Komjatice
(podľa Jána Behúla z knihy Komjatice)
Skupina svojim repertoárom oslovovala repertoárom hlavne strednú generáciu, preto svoje pole pôsobnosti nachádzala na svadbách. Keďže mala skupina dychovú sekciu, dokázala zahrať široké žánrové spektrum. Napriek tomu jej však najviac vyhovoval ľudový žáner.  Základná zostava z roku 1973 tvorí : Vojtech Kresťanko - frontman, spev; František Otahál - sax; Peter (Anton) Behúl - rytmická gitara; Milan Zeleňák - basová gitara; Vladimír Šulík - bicie. V skupine sa vystriedalo veľa členov ako Jaroslav Kamenický - gitara, Jozef Šafár - bicie, Jaroslav Šilhavík - sólo gitara, Milan Kupecký - klávesové nástroje (Šilhavík a Kupekcý boli tzv. "legionári" zo susednej Lipovej). Podľa zvykov zaužívaných v tých časoch sa hudobná skupina delila na dve časti. Jedna hrala u nevesty a druhá u ženícha. Pri tejto príležitosti si skupina prizývala na pomoc mladého začínajúce bubeníka Jána Behúla.


Diskografia / nahrávky  :
(žiadne nahrávky sa nezachovali alebo sú neznáme)

Labyrint (1975 - 1977)
(podľa knihy Komjatice)
Big-beatová skupina bola založená Jaroslavom Kamenickým (sólo gitara), Petrom Polákom (basová gitara)  a Jánom Štepanayom (bicie).

Hrali v tých časoch v dosť netypickom obsadení Jaroslova Kamenický - vedúci skupiny, sólo gitara; Peter Polák - basová gitara; Ján Štepanay - bicie nástroje.

Skupina hrala prevažne vlastné veci z pera Jaroslava Kamenického, ktoré dopĺňala zahraničnými hitmi. Uplatnenie našli najmä na čajových večierkoch, ktoré organizoval vtedy na výbornej úrovni  vtedajší kub SZM pod vedením Jána Hana.

Skupina zanikla odchodom Ján Štepanaya v roku 1977 na vojenskú službu.

Bola predchodcom skupiny Úsvit.


Diskografia / nahrávky :
(žiadne nahrávky sa nezachovali/???)

Rafael / Dúha (tiež Spektrum) (1976 - 1983)
(podľa Mgr. Štefana Prešinského/Jána Behúla/Milana Perného)

Skupina
Dúha bola založená niekedy v r. 1976 -77 (Milan Perný, Igor Machata, Peter Machata a Štefan Prešinský).
Repertoár skupiny tvorili hity domácich a zahraničných autorov, nechýbala ani vlastná tvorba. Hlavným dodávateľom vlastných piesní bol spevák, skladateľ, gitarista a textár Štefan Prešinský. Zložil niekoľko vydarených piesní, ktoré skupina hrávala až do svojho rozpadu. Najväčšie problémy mali s hľadaním basgitaristu. Až konečne našli Petra Machatu. Pôvodný názov bol Spektrum alebo Dúha. Hrávali sporadicky – raz za dva – tri  mesiace, pretože Petrovi rodičia nesúhlasili, aby ich 14-ročný syn hrával po nociach. Milan Perný bol paradoxne od Petra Machatu o děn starší. Najstarším členom bol Štefan Prešinský (vtedy 18 ročný) a Igor Machata mal vtedy 17. "Prvýkrát sme sa predviedli na rozlúčkovej deviatakov, kde sme vystúpili v dvoch blokoch ako hostia skupiny (...a teraz vážne neviem, ako sa tá skupina – predchodca Úsvitu volala ). Zožali sme veľký úspech, lebo sme vážne museli pôsobiť ako rarita", dodal Štefan Prešinský.
Po odchode Milana Perného do Úsvit-u, začal s Dúhou hrať ako bubeník Peter Vaško – vynikajúci človek, ale slabý bubeník (podľa Štefana Prešinského). Toho neskôr na jeho žiadosť vymenili za Petra Bányiho. Odvtedy začali používať názov Rafael. Rafael bola ambiciózna skupina, ktorá začala hrať svetové hity a mala z veľkej časti anglický repertoár. Najväčšie úspechy kapela zaznamenala v čase, keď do kapely prišiel klávesák Gago Vitéz z Fiľakova (dnes už nebohý, v tom čase študent v Nitre ). Po odchode Petra Bányiho na vojnu hral na bicie Ján Behul, ktorý prišiel z Úsvit-u.
Hviezdne obdobie zažila skupina v zostave Igor Machata - solo gitara; Peter Machata - bassgitara, spev; Gabriel Vitéz - klávesové nástroje, Štefan Prešinský - doprovodná gitara, spev; Ján Behúl - bicie.
Skupina ukončila svoju činnosť v auguste 1983, kedy som musel odísť na vojnu pre zmenu Štefan Prešinský.
Skupina sa zameriaval na mladých poslucháčov, podľa ktorých upravovala svoj repertoár. Hrávala koncerty, zábavy, rozlúčkové slávnosti a tiež svadby (z ekonomických dôvodov). Bola taká obľúbená že fanúšikovia chodili ich hudbu počúvať aj na skúšky, ktoré sa niekedy predĺžili až do neskorých nočných hodín. Medzi členmi fan klubu vznikli priateľstvá, ktoré pretrvávajú dodnes.
Niektorý hudobný členovia skupiny sú hudobne aktívny i dnes. Štefan Prešinský hrá v skupine Fosílie, výborný basgitarista Peter Machata hrával dlhšie ruky v skupine Atlantic z obce Hul a ešte aj dnes sa venuje ozvučeniu koncertov a iným hudobným akciám.


Diskografia / nahrávky ktoré sa zachovali :
Milan Perný & Spektrum - 1978 - 1983 - Archívne záznamy (nájdete v položke Čo sme hrali) ???

Informácie o skupine poskytli

Mgr. Ján Behúl (publikované v knihe Komjatice)
Štefan Prešinský
Milan Perný


 

Kvalt (1983 - 1984)
(podľa knihy Komjatice)
Skupina bola inšpirovaná hudobníkmi zo skupiny Rafael a vznikla na podnet gitaristu Vladimíra Leckéšiho. Zameriavala sa na zábavy ale vedela zahrať i ľudové piesne. Počas svojho krátkeho pôsobenia odohrala i niekoľko rozlúčkových zábav pre ZŠ v Komjaticiach.

Skupina hrala v zložení Vladimír Leckéši - sólo gitara, Miro Križan - basová gitara; Roman Jiránek - rytmická gitara a Štefan Kollár - bicie.

Zánik Kvaltu spôsobil roku 1984 odchod V. Leckéšiho do skupiny Appendix.


Diskografia / nahrávky ktoré sa zachovali :
(žiadne nahrávky sa nezachovali)

Appendix (1984 - 1986)
(podľa Mgr. Štefana Prešinského a Jána Behúla)
Zakladajúci členovia skupiny boli v roku 1984 bassgitarista Štefan Prešinský  a bubeník Ján Behúl, ktorí si prizvali k spolupráci bývalého gitaristu skupiny Kvalt Vladimíra Leckéšiho a hráča na klávesové nástroje, mladého začínajúceho Ľuboša Dojčana z Nových Zámkov. Po prekonaní počiatočných problémov sa chlapcom začalo dariť a pomaly prichádzali objednávky. V rozlete zastavil hudobnú skupinu po roku účinkovania odchod Ľ. Dojčana. Nahradil ho bývalí člen  skupiny Rafael hrajúci na klávesové nástroje Gabriel Vitéz. 
Repertoár skupiny sa zakladal z dobových hitov, klasických ľudoviek a vlastných skladieb Štefana Prešinského. Skupina hrala najmä na svadbách, na ktoré pozývala i saxofonistu Petera Behúla. Zanikla v roku 1986 po odchode Š. Prešinského a J. Behúla. ktorí ušli ochutnať "legionársky chlebík" do Šurian.
Zloženie skupiny : Ján Behúl (vedúci skupiny) - bicie a spev; Štefan Prešinský - basová gitara, spev; Vladimír Leckéši - sólová gitar a Ľuboš Dojčan / Gabriel Vitéz - klávesy.  O skupine dodal Mgr. Štefan Prešinský : "Trvanie skupiny bolo asi dvojročné. Stroskotali sme na klávesákovi, ktorému veľmi chýbali skúsenosti."


Diskografia / nahrávky ktoré sa zachovali :
(žiadne nahrávky sa nezachovali)

Neptún (1984 - 1986)
(podľa Jána Behúla z knihy Komjatice)
Miroslav Dragúň a Anton Sedláček sa rozhodli v roku 1984, že založia hudobnú skupinu. V obci objavili ďalších talentov v primeranom veku a to Jána Kozára a Juraja Kajana. Po krátkej dobe sa k štvorici pripojil i Marián Hačko z Rastislavíc a tak vznikla skupina Neptún v zostave : Miroslav Dragúň - sólo gitara; Ján Kozár - sólový spev, rytmická gitara; Anton Sedláček - basová gitara; Juraj Kajan - bicie a Marián Hačko - klávesy. Po odchode M.Hačka z kapely nastúpil na post klávesáka Marek Dragúň. Za zmienku stojí uviesť že mal iba 13 rokov. Rodičia túto skutočnosť akceptovali iba preto že hral v kapele so svojim starším bratom Miroslavom Dragúňom.
Neptún sa zameriaval hlavne na účinkovanie na svadbách, čomu prispôsobil aj repertoár. Skladal sa z ľudových pesničiek, vhodne dopĺňaných populárnymi piesňami. Skupina sa nevyhla personálnym zmenám, a tak si v nej zahral Ivan Očenáš - basová gitara a Ján Vrabec - bicie nástroje. Zanikla v roku 1986 na tie časy typickým spôsobom, odchodom chlapcov na vojnu.


Diskografia / nahrávky ktoré sa zachovali :
(žiadne nahrávky sa nezachovali)

Rocky (1986 - 1989)
(podľa Mgr. Štefana Prešinského)
Po rozpade skupiny Apendix začal Štefan Prešinský spolu s Vladom Leckéšim hrať v Šurianskej kapele Rocky, ktorá pôvodne hrala výlučne rockové veci. Po nespočetných výmenách hudobníkov zostali vo štvorici : Vlado Leckéši – gitara, Štefan Prešinský – basgitara, Vlado Mach (Palárikovo) - klávesy a Igor Žemberi (Šurany) – bicie. Štefan Prešinský vlastnými slovami : "Trvanie kapely bolo 1986 až 1989. Kapela sa rozpadla veľmi nechutným spôsobom – konečne sme všetci prišli na to, ako sa bubeník Igor Žemberi obohacoval na celej kapele a doslova nás okrádal."

Diskografia / nahrávky ktoré sa zachovali :
(žiadne nahrávky sa nezachovali)

Expo  (1989 - 1992)
(podľa Mgr. Štefana Prešinského)
Od r. 1989 až do roku 1992 – skupina Expo – Semerovo. Komerčne veľmi vyhranená na svadby. Z Komjatičanov tam bol iba Štefan Prešinský. Skupina sa rozpadla po odsťahovaní bubeníka do Trenčína.

Diskografia / nahrávky ktoré sa zachovali :
 

Kredit  (1993 - súčasnosť)
(podľa Mgr. Štefana Prešinského)
Rok 1993 bol pre Štefana Prešinského pokojný, bez muziky, ale akýsi prázdny. V r. 1994 s Dušanom Polákom založil skupinu Kredit, ktorá funguje dodnes. Zloženie: Gitara- Dušan Polák, klávesy – Marek Dragúň (Komjatice), speváčka Naďa Zacharová a Štefan Prešinský  – basa. Hrajú bez bicích, ktoré sú nahraté.

Diskografia / nahrávky ktoré sa zachovali :
 
Fosílie (2004 - súčasnosť)
(podľa Mgr. Štefana Prešinského)
Duo Fosílie vzniklo v r. 2004. Základom jej vzniku bola moja myšlienka hrať živú hudbu a takú, ktorej by každý rozumel. V tom čase Štefan Prešinský hral (a ešte stále hrá) v skupine Kredit – zábavy, plesy, svadby. Keďže sa tu jedná o položivú produkciu, ako muzikanta ho to podľa jeho slov neuspokojuje. Pôvodná myšlienka bola hrávať pesničky pre strednú vekovú vrstvu, ale postupne sa situácia vykryštalizovala tak, že boli  nútení hrať prakticky všetko. Preto aj názov Fosílie, lebo pôvodný program sa mal volať „Vykopávky“, tak aby to spolu nejako ladilo. Hrávajú prakticky 6 – 8-krát do mesiaca po reštauráciách a  kluboch. Na akciách sa občas objaví aj speváčka zo skupiny Kredit, Naďa Zacharová. Jedná sa o 100% živú produkciu. Repertoár tvorí asi 300 slovenských a českých notoricky známych pesničiek. Skupinu tvoria :
Dušan Polák – gitara ( je aj členom skupiny Kredit ) a Štefan Prešinský  – druhá gitara.
Diskografia / nahrávky ktoré sa zachovali :
Záznam z koncertu v Komjaticiach 12.7.2008

Kontakt :
hudobná skupina Fosília sk+cz hity 100% live music
tel : Polák 0905 829 069  d.polak@zmail.sk  / Mgr. Prešinský : presinsky1@post.sk 0905 917 099

 

Atlantic
(podľa Lucasa Perného - doplňujúca informácia)
Skupina z obce Hul v ktorej hral ex-Rafael Peter Machata.

 

Pacific (Tibor Perný a bývalí členovia Úsvitu)
(podľa Milana Perného)
Snahou o zachovanie hudobnej kontinuity zvukového technika Tibora Perného bolo vytvorenie skupiny PACIFIC, ktorá pôsobila v obci Lipová pri Šuranoch pod zaštitou Telovýchovnej jednoty Lipová. A tak vznikol po rozpade Úsvitu následnícky PACIFIC.
Zloženie skupiny :
Skupina pozostávala z bývalých členov ÚSVITu a varhaníka z Nového Sveta (osada pri Šuranoch), bubeník Ján Štepanay, Komjatice a doprovodný gitarista z Lipovej. Kapela sa rozpadla okolo roku 1985.


Diskografia / nahrávky ktoré sa zachovali :
(žiadne nahrávky sa nezachovali)
Preš (Milan Perný účinkoval od roku 1989 do roku 1992)
(podľa Milana Perného)
Skupina založená po "nežnej revolúcii" v obsadení
Marek Dragúň - klávesy, spev; Miroslav Dragúň - gitara, spev; Ivan Očenáš - bass gitara, spev; Milan Perný - bicie.

 

Diskografia / nahrávky ktoré sa zachovali :
(žiadne nahrávky sa nezachovali)

AXXE
(podľa Ľ. Kaufmana)
Nitrianska skupina v zložení Aurel Jansčák /Hammond, organ/, Redy Kaufman /basgitara/, Stano Kertész /bicie/. www.kaufman.ddm.sk

Diskografia / nahrávky ktoré sa zachovali :
www.kaufman.ddm.sk

 

Milan Perný mladší (syn Milana Perného)
(podľa Lucasa Perného)

Milan Perný začínal ako harmonikár folklórnych súborov Mladost a Nádej. Začínal hraním na husliach, neskôr hudbu začal študovať a prešiel na ďalšie nástroje. Oslovil ho akordeón a klávesy. Popri tom si zahral aj na gitare či flaute. S detským súborom Mladosť nahral folklórne CD Všetkým pre radosť, obsahujúce folklórne piesne z Komjatíc. Momentálne pôsobí ako DJ so živými vstupmi na svadbách.
 

 

Diskografia / nahrávky ktoré sa zachovali :
Milan Perný (Perny Brothers) - Perny Brothers; 2006
Všetkým pre radosť, folklórne CD z Komjatíc

Lukáš Perný (syn Milana Perného)

Som autorom týchto stránok, bubeník, píšem recenzie, robím rôzne stránky vrátane tejto, amatérsky fotograf, strihám filmy a klipy. K mojim hudobným projektom patria Perny Brothers, Jimi & Lucas Blues Duo, Moonlight Drivers, The Waterfall, Dilusion... Viac o mne nájdete na mojej oficiálnej stránke www.railman.szm.sk.

 

Diskografia / nahrávky ktoré sa zachovali :
Drum Solos (2008)  / solo album / Studio P
Andaluseea (2008) / Twilight Of Idols (Pad Brady & Lucas Perny) / Studio P
Sám/Vráť/Si pre mňa snom (2008) / The Waterfall /  Blue Recordings Nitra

© Lucas Perny & BÝVALÍ ČLENOVIA KAPELY ÚSVIT 2007 - 2008
Lucas Perny © & Design
autor textov : M. Perný (starší); kniha Komjatice